این مطلی را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

شغل مناسب من چیست؟

شغل مناسب من چیست؟ یکی از مهمترین سوالات هر فرد در زندگی می باشد. نکته ای که ابتدا باید به آن اشاره شود این است که برای عده ای قبولی در کنکور سراسری یعنی صعود و بالا رفتن از نردبان خوشبختی و عکس آن یعنی قبول نشدن در کنکور و یا انتخاب رشته نامناسب یعنی سقوط از نردبان خوشبختی می باشد. همچنین مطالعات و مشاهدات در بین افراد گوناگون در اجتماع حاکی از آن است افرادی که از وضعیت شغلی خود نارضایت هستند نسبت به دوستان و اطرافیانشان از لذت و شادی کمتری برخورد هستند. بنابراین وضعیت شغلی مناسب می تواند یک عامل موثر در شادی و لذت افراد به شمار رود. اما سوالی که در ادامه مطرح می شود چنین است که چطور می توان شغل مناسب را تشخیص داد و برای بدست آوردنش تلاش کرد؟ در ادامه برای پاسخگویی به سوال مذکور قصد بر این است که با بررسی انواع تیپ شخصیتی از منظری دیگر به انتخاب شغل پرداخته شود:

تیپ شخصیتی INTJ | برنامه ریز

به جرات می توان گفت که تیپ شخصیتی معمار از آنجایی که دارای شخصیتی درون‌گرا، شهودی، متفکر و قضاوت‌کننده می باشد، از توانمندترین تیپ های شخصیتی می باشد  و به همین خاطر تنها ۸ درصد از جمعیت کل جهان را در بر می گیرد. در رابطه با ویژگی های شخصیتی این دسته از افراد باید اذعان کرد که این افراد  بسیار مستقل و از انگیزه بالایی برخورددار هستند همچنین از سوی دیگر این دسته از افراد در مسیر اهداف خود، با الگوهای ذهنی مشخص مصمم قدم برمی‌دارند. این دسته از تیپ شخصیتی دارای توقع بالا از خود و دیگران می باشند. ویژگی خاصی که این دسته از افراد دارند داشتن ویژگی های متناقض با یکدیگر می باشد یعنی شخصیت معمار بسیار بلندپرواز، قاطع، گوشه‌گیر و کنجکاو است. او در عین حال که رویاپردازترین است، می تواند بدبین‌ترین نیز باشد اما هیچ چیز نمی‌تواند او را از رسیدن به هدف منصرف کند. اما مشاغل مناسب معماران چیست؟

تیپ <strong class='view_keyword' data-description='شخصیت به عنوان مجموعه مشخص رفتارها، شناخت ها و الگوهای عاطفی تعریف می شود که از عوامل بیولوژیکی و محیطی تکامل می یابند.' onclick='view_tooltip(this)' >شخصیت</strong> INTJ

تیپ شخصیتی INTP | منطق‌دان

همانطور که از نام ظاهری این تیپ شخصیتی پیداست می توان گفت این تیپ شخصیتی از منطقی ترین تیپ ها می باشد یعنی کسانی که در این دسته بندی و تیپ شخصیتی قرار می گیرند دارای ویژگی های درونگرا، شهودی، متفکر و ادراکی می باشند. نکته  دیگری که در رابطه با این نوع تیپ شخصیتی باید اذعان نمود این است که این تیپ شخصیتی جز کمیاب ترین ها می باشد یعنی فقط حدود ۳ درصد از افراد در جهان در این دسته قرار می گیرند.

همچنین لازم به ذکر است که  این تیپ افراد همیشه به دنبال توضیحات منطقی و اهل نظریه و تئوری  هستند. از سوی دیگر این افراد با وجود منطقی بودن آن‌قدری که باید از روابط اجتماعی لذت نمی‌برند. همچنین کسانی که دارای این تیپ شخصیتی می باشند افرادی منتقد، تحلیل‌گر و دقیق بوده که عاشق خلاقیت و نوآوری است و از تکرار و رایج بودن بیزارست. این تیپ شخصیتی مسئول بسیاری از اکتشافات علمی در طول تاریخ بوده‌ است. این افراد لحظه به لحظه در حال اندیشیدن می باشند یعنی ذهن‌شان از لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شوند، فعال و در حال طراحی ایده‌های نو است. به همین دلیل ممکن است افرادی غیراجتماعی، منزوی و گوشه‌گیر به نظر برسند. اما مشاغل مناسب منطق‌دانان چیست؟

تیپ شخصیتی INTP

تیپ شخصیتی  ENTJ| فرمانده

تیپ شخصیتی فرمانده جز آن دسته از تیپ ها می باشد که افراد کمی از جهان را دارا می باشد یعنی تنها حدود ۳ درصد. همچنین کسانی که دارای این تیپ شخصیتی می باشند دارای ویژگی های برون‌گرا، شهودی، متفکر و قضاوت‌کننده می باشند. این افراد به خاطر ویژگی هایی که دارند می توانند به راحتی دیگران را برای هدفی مشترک گردهم‌آورند. یعنی درواقع این افراد ذاتا رهبر و فرمانده هستند. این افراد می‌تواند مشکلات هر سازمان و نظامی را شناسایی کرده و راهکارهایی مبتکرانه برای آن ارائه دهد و در عین حال بسیار مسئول نیز هست. معمولا این افراد می‌توانند کارآفرینانی درخشان باشند و هر کسب و کاری را رونق بخشند. و در آخر نکته ای دیگر که در رابطه با ویژگی این افراد باید اذعان نمود این است که این دسته از افراد اغلب اوقات بیان عاطفی ضعیفی دارند و به‌سادگی حساسیت خود را نسبت به کسانی که آن‌ها را ناکارآمد و بی‌کفایت می‌دانند، سرکوب می‌کنند. اما مشاغل مناسب فرمانده‌ها چیست؟

تیپ شخصیتی ENTJ

تیپ شخصیتی ENTP | مجادله‌گر

 به جرات می توان اذعان نمود که این دسته از افراد عاشق نبرد ذهنی هستند این نبرد به او فرصتی می‌دهد تا با شوخ‌طبعی ذاتی‌اش دانش گسترده خود را نشان دهد. این افراد  شخصیتی برون‌گرا،‌ شهودی، متفکر و ادراکی هستند. افرادی که در این تیپ بندی قرار دارند شخصی پر انرژی، باهوش، هوشیار و اهل صحبت کردن می باشند و مسائل جدید و چالش‌انگیز را با مهارت تحلیلی بی‌نظیرش، حل و فصل می‌کند. این افراد به شدت از کارهای عادی تنفر دارند و به همین خاطر خیلی زود از این کارها خسته می شوند و تنها دنبال کارهای جدید هستند. افرادی که دارای این تیپ شخصیتی هستند، عاشق ایده آفرینی و افکار بزرگ هستند، اما از این‌که به هر قیمتی گرفتار انجام کارهای سنگین شوند، پرهیز می‌کنند . اما مشاغل مناسب مجادله گران چیست؟

تیپ شخصیتی ENTP

تیپ شخصیتی INFJ | حامی

به راحتی می توان اذعان نمود کسانی که دارای این تیپ شخصیتی هستند ساکت، مهربان و از سوی دیگر پیچیده ترین شخصیت را در جهان دارا هستند البته لازم به ذکر این ویژگی ها که در تیپ شخصیی حامی وجود دارد تنها در یک درصدافراد جهان پیدا می شود. همچنین این افراد دارای شخصیتی درون‌گرا، شهودی، احساسی و قضاوت‌کننده هستند و از تخیلی قوی برخوردارند که همیشه خواهان الهامات و ایده‌آل‌های ذهنی خودشان می باشند. افرادی که دارای تیپ شخصیتی حامی هستند همانطور که از نام این تیپ شخصیتی پیداست افرادی هستند که از احساسات بالایی برخوردار می باشند و به منفعت دیگران اهمیت می دهند در واقع این دسته از افراد در زندگی روزمره شان اصل را بر دیگران می دانند و همیشه در روابط اجتماعی و صحبت هایشان با جان و دل به دیگران گوش می‌دهند به همین خاطر اغلب اوقات از سوی دیگران لقب حامی گرفته اند. و در آخر لازم است که این نکته گفته شود که این دسته از افراد درست است که از سوی دیگران برچسب حامی را خورده اند و آرمان گرا هستند ولی به هیچ‌وجه تنها یک رویاپرداز منفعل نیستند چرا که تاثیرات خودشان را در جهان می گذارند. اما مشاغل مناسب حامیان چیست؟

تیپ شخصیتی INFJ

تیپ شخصیتی INFP | میانجی

در دنیا حدود چهار درصد از افراد دارای تیپ شخصیتی میانجی می باشند این افراد اغلب اوقات از بدترین اتفاقات زندگی شان، نکات و نشانه های خوب را پیدا میکنند یعنی این افراد در سختی های زندگی شان نیمه پر لیوان را می بینند. همچنین این افراد داری ویژگی های شخصیتی درون‌گرایی، شهودی، احساسی و ادراکی  می باشند. این افراد گرچه به ظاهر آدم هایی خجالتی و کم حرف به نظر برسند ولی ذاتاً سرشار از شور هستند.

میانجی‌گران فقط بر حسب قواعد خود عمل می‌کنند و به‌فکر گرفتن مزایا نیستند؛ چرا که این دست از افراد فقط براساس نیت شان عمل می کنند. آن‌ها علاقه زیادی به واژه‌ها و زبان دارند؛ میانجی‌گران استعدادی شگرف برای ابراز خویش از طریق استعاره‌ها و شخصیت‌های داستانی دارند چنانکه خیلی از افرادی که دارای تیپ شخصیتی میانجی هستند بیشتر علاقه زیاد دارند که شاعر، نویسنده و بازیگران معروف بشوند. اما مشاغل مناسب میانجی‌گران چیست؟

تیپ شخصیتی INFP 

تیپ شخصیتی ENFJ | قهرمان

به جرات می توان اذعان نمود که حدود ۲ درصد از افراد جهان دارای تیپ شخصیتی قهرمان می باشند یعنی ویژگی های شخصیتی ۲ درصد از افراد جهان برونگرایی، شهودی، احساسی و قضاوت‌کننده می باشد. این افراد در واقع کسانی هستند که به شدت روحیه الهام بخشی دارند یعنی همچون معلمان و مربیان سرشار از شور و عشق هستند و  رسالتی همچون الهام بخشیدن به دیگران را در سر دارند.  این افراد دارای اعتمادبه‌نفس بالا می باشند به همین دلیل بهترین رهبران انگیزشی بوده و برای رسیدن به خواسته‌هایشان در تلاشی همیشگی هستند. این افراد همچنین دارای قدرت کلامی هستند و اهل توجه می باشند یعنی وقت حرف، حرف می‌زند و وقت عمل، عمل می‌کند. این افراد شدیدا عاشق گرفتن مسئولیت هستند. و اما در ادامه سوالی که مطرح می شود این است که با توجه ویژگی های اذعان شده مشاغل مناسب قهرمانان چیست؟

تیپ شخصیتی ENFJ

تیپ شخصیتی ENFP |  پیکارگر

در جهان جمعیت کسانی که دارای تیپ شخصیتی پیکارگر می باشند حدود ۷ درصد می باشد این افراد دارای روح هایی بزرگ و رها و آزاد هستند از آنجایی که دارای ویژگی هایی چون  برون‌گرا، شهودی، احساسی و ادراکی  هستند در هر جمعی قابل رویت و شناسایی هستند در واقع این دسته از افراد که دارای ویژگی های مذکور هستند به جمع روح و جان می بخشند چرا که سرشار از انرژی، استقلال، جذابیت ، قدرت کلام بالا و بداهی گویی خوب هستند. این دسته از افراد هر واقعه‌ای را با دنیای درون‌شان تحلیل می‌کنند. همچنین این افراد داری شخصیتی به شدت انعطافپذی می باشند . بخاطر ویژگی هایی مذکور این افراد اغلب از نقش های خسته کننده و تکراری بیزار هستند. اما مشاغل مناسب پیکارگران چیست؟

تیپ شخصیتی ENFP

تیپ شخصیتی ISTJ | تدارکاتچی

به جرات می توان گفت یکی از تیپ های شخصیتی که اکثر افراد جامعه را شامل می شود، تیپ شخصیتی تدارکات چی می باشد یعنی حدود ۱۳ درصد از افراد جهان ویژگی های شخصیتی تدارکات چی را دارند.  این افراد درون‌گرا، حسی، متفکر و قضاوت‌کننده هستند. این افراد بخاطر ویژگی های شخصیتی که دارا می باشند اغلب  هسته‌ی اصلی بسیاری از خانواده‌ها و همچنین سازمان‌های بزرگ که حامی سنت‌ها و قوانینی هستند، می‌باشند. همچنین افراد تدارکات چی از روحیه مسئولیت پذیری برخوردار هستند به طوری که اغلب اوقات از فعالیت ها و کارهایی که انجام می دهند لذت می برند. تدارک‌چی‌ها خیلی اهل تحلیل مسائل نیستند به همین دلیل عدم سرعت تصمیم گیری اطرافیانشان برای آن ها خیلی خوشایند نیست. حقیقت جویی، کم حرفی، وقت شناسی و منظم بودن از سایر ویژگی های تدارکات چی ها می باشد . با توجه به ویژگی های مذکور، در ادامه به بررسی مشاغل مناسب برای تدارک‌چی‌ها پرداخته می شود:

تیپ شخصیتی ISTJ

تیپ شخصیتی ISFJ | مدافع

کسانی که دارای تیپ شخصیتی مدافع می باشند دارای ویژگی هایی چون درون‌گرا، حسی، ‌شهودی و قضاوت‌کننده می باشند. در جهان خیلی از افراد به لحاظ شخصیتی در این دسته قرار می گیرند یعنی چیزی حدود ۱۳ درصد از افراد جهان مدافع می باشند.این افراد علاوه بر خون گرم بودن بسیار دقیق هستند یعنی دوست دارند هر کاری را با نظم و دقت خاص خودش انجام دهند. مدافعان با توجه به ویژگی هایی که دارند در عرصه هایی چون پزشکی، مددکاری خیریه و …  می درخشند. در واقع برای انجام کارهایی که نیاز به دقت و نظم خاصی دارد می توان روی فعالیت های این افراد مدافع حساب باز کرد. این تیپ شخصیتی بسیار نوع‌دوست هستند و گاهی بیش از حد درگیر دیگران می‌شوند. در واقع مدافعان به طور ذاتی اجتماعی هستند همچنین آنان از حافظه عالی خود نه برای حفظ چیزهای بی‌اهمیت بلکه برای به یاد آوردن افراد و جزئیات زندگی‌شان استفاده می‌کنند. اما مشاغل مناسب مدافعان چیست؟

تیپ شخصیتی ISFJ

تیپ شخصیتی ESTJ | مجری

حدود ۱۱ درصد از جمعیت جهان به لحاظ ویژگی های شخصیتی در دسته بندی تیپ شخصیتی مجری قرار می گیرند. در واقع این افراد دارای ویژگی های برون‌گرا، حسی، متفکر و قضاوت‌کننده می باشند. این افراد به خاطر ویژگی های مذکور مدیرانی عالی با توانایی اجرایی بالا می‌باشند. افراد مجری از میزان صداقت و رک گویی بالایی برخوردار هستند تا حدی که بعضی اوقات از طرف اطرافیان غیر قابل تحمل می شوند. همچنین لازم به ذکر است که این افراد به سختی نظرات دیگران را قبول می‌کنند و برخلاف ظاهر سخت‌ و خشنی که دارند،  دارای باطنی لطیف و ملایم هستند. در واقع این افراد نمایندگان نظم و سنت هستند و از ارزش‌هایی چون صداقت و فداکاری طرفداری می‌کنند. بنابراین به همین خاطر بسیاری از رهبران معروف سیاسی و اقتصادی در دنیای امروز از تیپ شخصیتی مجریان بوده‌اند. به هر حال براساس ویژگی های مذکور باید پرسید که مشاغل مناسب مجری‌ها چیست؟

تیپ شخصیتی ESTJ

تیپ شخصیتی ESFJ | سفیر

براساس مطالعات و گزارشات روان شناسان در دنیا حدود ۱۲ درصد از افراد به لحاظ ویژگی های شخصیتی در دسته بندی سفیر قرار می گیرند. این افراد دارای ویژگی های شخصیتی چون برون گرا، حسی، احساسی و قضاوت‌کننده می باشند. افرادی که در تیپ شخصیتی سفیر قرار می گیرند اغلب اوقات مشوقانی حرفه ای هستند که به راحتی گروه و تیم خود را به سمت موفقیت سوق می دهند. در واقع این افراد به لحاظ ذاتی موجوداتی اجتماعی و قابل تقدیر هستند. و از طرفی هم همیشه دوست دارند از کارشان توسط دیگران مورد تقدیر و تشکر قرار گیرد. به خاطر ویژگی هایی که دارند اغلب همسران و والدینی متعهدی هستند. سفیران دارای روابط اجتماعی بالایی هستند به همین خاطر همیشه می‌توانید در مهمانی‌ها شناسایی‌شان کنید. آن‌ها علاقه زیادی دارند که تنش را در جمع های مختلف کاهش دهند و بین افراد مختلف صلح و دوستی برقرار کنند. در کل سفیران بیشتر زمان خود را صرف ایجاد نظم اجتماعی می‌کنند و اگر افراد علاقه‌ای به ایده‌های آن ها نداشته باشند، مسلماً عواطف احساسات‌شان خدشه دار می شود. اما مشاغل مناسب سفیران چیست؟

تیپ شخصیتی ESFJ

تیپ شخصیتی ISTP | چیره‌دست

از بین جمعیت های جهان تنها ۵ درصد از افراد داری ویژگی های تیپ شخصیتی چیره دست یعنی درون‌گرا، حسی، متفکر و ادراکی می باشند. این افراد با توجه به ویژگی های شخصیتی که دارند در فعالیت هایشان علاقه زیادی به لمس کردن  اکتشاف دارند در واقع این دسته عاشق آزمون و خطا هستند . این افراد باوجود آنکه افرادی ساده و کم به نظر می رسند و لی شدیداً آدم هایی پیچیده و غیر قابل پیش بین هستند.  این شخصیت‌ها که بیشتر رک، صادق و اهل عمل هستند، اغلب مهندس، تکنیسین فنی، تکنیسین پزشکی و اورژانس، تحلیل‌گر و … هستند و هیچ چیز به اندازه لمس کردن و اکتشاف با دست و چشم، برایشان لذت‌بخش نیست. آن‌ها عاشق آزمون و خطا هستند و از این‌که دیگران وارد حریم کاری‌شان شوند، لذت می‌برند البته به این شرط که اصول و آزادی‌شان را نشانه نروند. این افراد شاید کم‌حرف و ساده به‌نظر برسند ولی افرادی عمیقا پیچیده و غیرقابل پیش‌بینی هستند.  چیره دست‌ها افرادی متعهد هستند یعنی ممکن است دوستان صمیمی کمی داشته باشند اما در روابط دوستی‌شان بسیار محکم و متعهد هستند. در واقع می توان در پایان اذعان نمود که یکی از ویژگی های مهم این دسته از افراد (چیره دست ها) این است که: آن‌چیز که برای خود نمی‌پسندی برای دیگران هم نپسند. و اما در آخر براساس ویژگی هایی که برای چیره دستان گفته شد لازم است که سوال شود مشاغل مناسب این دسته از افراد چیست؟

تیپ شخصیتی ISTP 

تیپ شخصیتی ISFP | ماجراجو

کسانی که در این تیپ شخصیتی قرار گرفته اند اغلب اوقات آماده کنکاش و آزمایش هستند و همیشه در لحظه زندگی می کنند.  این افراد (ماجراجویان) به خاطر این که کاملا درون‌گرا هستند در اغلب موارد در جمع و محیط های مختلف سعی بر آن دارند که از کانون توجه اطرافیان خارج شوند و با خودشان خلوت کنند. چرا که خلوت کردن با خودشان سبب می شود که با نیرویی دو چندان مجددا در جمع ظاهر شوند. این افراد به خاطر ویژگی هایی چون آرام بودن، محافظه‌کاری و فروتنی، بین فعالیت ها و تفریح‌شان هیچ مرزی قائل نیستند. درواقع می توان اذعان نمود که بزرگترین دغدغه این دسته از افراد  برنامه‌ریزی برای آینده است. این دسته از افراد (ماجراجویان ) به خاطر اجتماعی بودن، عاشق روابط‌اند و این دوست داشتن تا حدی می باشدکه  حتی گاهی نیازهای دیگران را مقدم بر نیازهای خود می پندارند. این افراد شدیدا مخالف این هستند که بخواهند نظر و دیدگاه خود در مورد چیزهای مختلف را به دیگران تحمیل کنند . نکته آخری که در رابطه با ویژگی های این دسته از افراد باید به آن اشاره کرد این است که بزرگ‌ترین سلاح این دسته از افراد در مقابل محدودیت‌های قراردادهای اجتماعی‌، استفاده از مقوله زیبایی‌شناسی است؛ در واقع آن‌ها در دنیایی رنگارنگ که سرشار از ارتباط با افراد و ایده‌های ناب است زیست می‌کنند. اما مشاغل مناسب ماجراجویان چیست؟

تیپ شخصیتی ISFP

تیپ شخصیتی ESTP | کارآفرین

در بین جمعیت جهان تنها ۴ درصد از افراد در تیپ شخصیتی کارآفرین قرار می گیرند در واقع این دسته از افراد دارای ویژگی هایی چون برون‌گرا، حسی، متفکر و ادراکی می باشند و اغلب اوقات علاقه زیادی دارند که در مرکز توجه جمع و محیط خود قرار گیرند. نکته ای که در رابطه با کارآفرینان در جمع های مختلف می توان به آن اشاره کرد این است که این دسته از افراد در جمع ها به راحتی قابل شناسایی هستند . این دسته از افراد دائم از یک گروه به سراغ گروهی دیگر می‌روند و با فن سخنوری هایی که دارند همه را مجذوب خود می کنند.  افرادی که در این تیپ شخصیتی قرار دارند معمولا زندگی مخاطره‌آمیزی دارند. کارآفرینان بیشتر از این که از تئوری و نظریه لذت ببرند اهل عمل هستند.  از دیگر ویژگی‌های کارآفرینان سرشار بودن آنان  از هیجان می باشد یعنی دارای انرژی زیادی می باشند. اما مشاغل مناسب کارآفرینان چیست؟

تیپ شخصیتی ESTP

تیپ شخصیتی ESFP | سرگرم‌کننده

افرادی که در تیپ شخصیتی سرگرم کننده هستند اغلب اوقات دارای ویژگی هایی چون برونگرا، حسی، احساساتی و ادراکی می باشند. همچنین این دسته از افراد دارای روابط اجتماعی بالا هستند و اهل خوش گذرانی های ساده هستند و از کوچترین چیزها بیشترین لذت را می برند. در واقع این نوع تیپ شخصیتی  همان‌طور که از نامش پیداست، ذاتا سرگرم‌کننده می باشند و با داشتن ویژگی هایی چون شوخ‌طبعی و فروتنی این توانایی را دارند که حتی قرار‌های معمولی را به یک مهمانی جذاب تبدیل کنند. این افراد در روابط اجتماعی شان بسیار انعطافپذیر هستند و با هر جمعی سازگاری پیدا می‌کنند. در نهایت می‌توان اذعان نمود که این تیپ شخصیتی، قوی‌ترین حس زیبایی‌شناسی را در بین سایر تیپ‌ها دارد. اما مشاغل مناسب سرگرم‌کنندگان چیست؟

تیپ شخصیتی ESFP

همین الان عضو خبرنامه ما شوید

خبر جدید ترین آزمون ها را از طریق خبرنامه بخوانید

توصیه میکنیم بخوانید:

مقالات آموزشی

شغل

شغل مناسب من چیست؟ شغل مناسب من چیست؟ یکی از مهمترین سوالات هر فرد در زندگی می باشد. نکته ای که ابتدا باید به آن

متن آزمایشی شما
همین الان درخواست دهید

برای ما یک خط بنویس و با ما در تماس باشید